Egzamin ósmoklasistyJak wygląda rekrutacja i jak liczyć punkty do liceum?

4 lutego 2020
https://kursyzangielskiego.pl/wp-content/uploads/2020/02/Miniaturka-Youtube.png

Wiemy, że wielu uczniów bardzo interesuje proces przyjmowania uczniów do szkół średnich oraz jak liczyć punkty do liceum, które będą brane pod uwagę. Jeśli jesteś jednym z nich, to dobrze trafiłeś, bo właśnie o tym postanowiłyśmy dzisiaj odpowiedzieć. A dokładniej: jak ten proces wygląda od strony formalnej, co jest brane pod uwagę, i najważniejsze chyba...

Wiemy, że wielu uczniów bardzo interesuje proces przyjmowania uczniów do szkół średnich oraz jak liczyć punkty do liceum, które będą brane pod uwagę. Jeśli jesteś jednym z nich, to dobrze trafiłeś, bo właśnie o tym postanowiłyśmy dzisiaj odpowiedzieć. A dokładniej:

  • jak ten proces wygląda od strony formalnej,
  • co jest brane pod uwagę,
  • i najważniejsze chyba dla Ciebie – jak przeliczać punkty.
Na początek pamiętaj, że po zakończeniu szkoły podstawowej masz do wyboru trzy ścieżki:
  • liceum ogólnokształcące (trwa 4 lata)
  • technikum (trwa 5 lat)
  • szkoła branżowa (trwa 3 lata) 

Ważne jest to, że wybór szkoły branżowej nie zamyka Ci drogi do zdania egzaminu maturalnego, dlatego że po jej ukończeniu możesz pójść do szkoły branżowej II stopnia lub dokończyć swoją edukację w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. 

Rekrutacja – pierwsze kroki 
  1. Pierwszy krok, jaki musisz zrobić to złożyć wniosek o dostanie się do wybranej szkoły.  Dzieje się to najczęściej elektronicznie – w systemie wybierasz sobie szkoły, do których  chcesz się dostać. System od razu oznacza tę, do której chcecie się dostać w pierwszej kolejności – czyli tzw. szkołę pierwszego wyboru. Dlatego przemyśl to dobrze, zastanów się i realnie oceń gdzie chciałbyś oraz gdzie masz szansę się dostać!
  2. Składanie wniosków ma miejsce w maju. Wtedy również odbędą się  w szkołach sprawdziany predyspozycji, ale nie dotyczy to wszystkich. Jedynie w sytuacji, gdy chcesz się dostać do szkoły, która ma jasno określony profil (na przykład sportowy lub dwujęzyczny) będziesz musiał taki sprawdzian przejść.
  3. Na tydzień przed końcem roku szkolnego do szkół trafiają wyczekiwane wyniki egzaminu ósmoklasisty! Musisz jeszcze jednak cierpliwie poczekać do zakończenia roku szkolnego,  bo wtedy otrzymasz od dyrektora świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz dokument z wynikiem egzaminu ósmoklasisty
  4. Co należy zrobić w ostatnim tygodniu czerwca? Skopiować te dokumenty i złożyć je w szkole pierwszego wyboru. Teraz to już naprawdę uzbrajasz się w cierpliwość 🙂 Trzeba będzie poczekać – w tym czasie następuje weryfikacja czyli:  szkoły ponadpodstawowe sprawdzają wszystkie wnioski, porównują wyniki i przekazują listy osób zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych (połowa lipca).

Mam teraz do ciebie ogromną prośbę: jeżeli nie znajdujesz się na takiej liście osób zakwalifikowanych, nie panikuj!!! To jest pierwsza lista i raczej na pewno zdarzy się tak, że nie wszystkie osoby, które się znalazły na liście zakwalifikowanych potwierdzą w późniejszym czasie że faktycznie do tej szkoły chcą chodzić. A to oznacza, że zwalnia się miejsce. Być może właśnie dla Ciebie! 

Jeśli jesteś na liście osób zakwalifikowanych do wymarzonej szkoły, bierzesz: 
  • oryginał świadectwa,
  • oryginał z wynikami egzaminu ósmoklasisty, 
  • wszystkie inne wymagane dokumenty, 
  • idziesz do tej szkoły i mówisz: Tak! Potwierdzam!
 Po tym etapie szkoły wywieszają listę osób oficjalnie przyjętych.

To też nie jest jeszcze nic ostatecznego, dlatego że prawdopodobnie znów nie wszyscy złożą dokumenty, więc ta rekrutacja ma kolejny etap, i kolejny, aż do momentu kiedy wszystkie dostępne miejsca zostaną zajęte.Ten proces może trwać nawet do końca sierpnia, więc warto nie rezygnować po pierwszej informacji że nie ma Cię na liście, bo być może dostaniesz się za drugą lub trzecią rekrutacją, czego są oczywiście z całego serca życzymy!

Co jest punktowane w procesie rekrutacji?

1. Oceny z przedmiotów na świadectwie

    • Zawsze są to oceny z czterech przedmiotów obowiązkowych:
      • języka polskiego,
      • matematyki,
      • dodatkowych dwóch przedmiotów wskazanych przez szkoły.

Do końca lutego dowiesz się jakie dodatkowe przedmioty będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do konkretnych oddziałów (w zależności od profilu – jeśli jest to klasa  matematyczno- geograficzna, to wtedy na pewno jednym z dwóch dodatkowych przedmiotów będzie geografia).

Co to oznacza? Musisz się starać żeby mieć jak najlepsze oceny z punktowanych przedmiotów! Skup na nich największą uwagę. A przede wszystkim – sprawdź w wybranej szkole, jakie są przedmioty dodatkowe 🙂 Warto też przy okazji sprawdzić jaki sport będzie uprawiany w danej klasie na wf-ie oraz jaki drugi język obcy będzie w tej klasie nauczany. 

2. Wynik egzaminu ósmoklasisty!

3. Udział w olimpiadach przedmiotowych i sportowych

4. Wolontariat

5. Średnia ocen na świadectwie

6. *Wynik sprawdzianu predyspozycji (tylko w wybranych oddziałach)

Jak przeliczać punkty?

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY:

Zdajesz egzamin ósmoklasisty w 2020 lub 2021 roku? Jeśli tak, to zdajesz go z trzech przedmiotów:

  • języka polskiego, 
  • matematyki, 
  • języka obcego.

Wynik podawany jest w % (czyli zakres od 0 do 100).

Wynik, jaki otrzymasz, pomnóż odpowiednio:

  • język polski x 0,35
  • matematyka x 0,35
  • język obcy 0,3

Dlaczego w ten sposób? Jak dodasz do siebie te ułamki, to wyjdzie razem jeden. Wynik łączny z egzaminu po przemnożeniu tych liczb będzie się zawierał w przedziale od 0 do 100 punktów. I tyle punktów możesz maksymalnie otrzymać z egzaminu ósmoklasisty podczas rekrutacji. 

Jeżeli zdajesz egzamin ósmoklasisty w 2022 roku lub w kolejnych latach, zdajesz go już z  czterech przedmiotów:

  • języka polskiego, 
  • matematyki, 
  • języka obcego,
  • jednego wybranego dodatkowego przedmiotu. 

Tutaj przelicznik jest trochę inny, bo mnożymy:

  • język polski x 0,3
  • matematyka x 0,3
  • język obcy 0,2
  • wybrany przedmiot 0,2

OCENY NA ŚWIADECTWIE:

Oceny na świadectwie są punktowane z czterech przedmiotów (j. polski, matematyka, dwa przedmioty określone przez szkołę). Każda z nich jest tak samo ważna i wszystkie punktowane są w taki sam sposób:

  • celujący (6) -18 pkt
  • bardzo dobry (5) – 17 pkt
  • dobry (4) – 14
  • dostateczny (3) – 8 pkt
  • dopuszczający (2) – 2 pkt

UDZIAŁ W OLIMPIADACH PRZEDMIOTOWYCH I SPORTOWYCH:

Jak możesz jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły?  Oczywiście, punkty przyznawane są również za wybitne osiągnięcia w zakresie sportowym lub w ramach olimpiad przedmiotowych. 

Lista tych wszystkich aktywności, za które możesz dostać dodatkowe punkty jest co roku publikowana na stronie kuratorium. 

⇒ Ważne!  Punkty dostaniesz tylko za te osiągnięcia, które są wpisane na świadectwie!!! 

Za osiągnięcia dodatkowe, w zależności od wyniku i zasięgu (wojewódzki, krajowy) możesz dostać od 0 do 10 punktów.  Jeśli możesz się pochwalić osiągnięciami w więcej niż jednej olimpiadzie lub zawodach, to punkty się sumują, ale może ich być łącznie nie więcej niż 18. 

Wniosek? Jeżeli jest jakiś przedmiot, zakres materiału, sport, w którym jesteś naprawdę dobry, to z pewnością warto w takich olimpiadach lub zawodach brać udział!!!

WOLONTARIAT – 3 punkty

ŚWIADECTWO Z WYRÓŻNIENIEM – 7 pkt

To wszystko nie jest takie straszne na jakie wygląda!

Pamięta, masz nas, nauczycieli i rodziców! Każdy Ci pomoże, wesprze. Macie tutaj nasze ogromne wsparcie!  Pamiętaj również, że punkty się sumują! Nie jest ważne to, z czego je zdobyłeś. Jeżeli czujesz, że np. matematyka nie jest twoją najmocniejszą stroną i ciężko ci przychodzi zdobycie każdego kolejnego punkcika,  to warto zainwestować w coś, co umiesz lepiej. Jeżeli język angielski zdajesz na 70%, jeżeli czujesz, że łatwiej Ci będzie “pocisnąć” i uzyskać z niego 90% to ciśnij angielski! Łatwiej Ci będzie wtedy w krótszym czasie zdobyć większą liczbę punktów – to bardziej efektywne. 

Już jest! Nasz kurs online Great 8, który przygotuje Cię do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego!

Na pewno chcesz uczyć się z najlepszymi, prawda? Powtórka całego potrzebnego materiału last minute już na Ciebie czeka. Kliknij TUTAJ i sprawdź dlaczego powinieneś dołączyć do naszego kursu dziś! Z nami egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego to pestka!

Chcesz posłuchać jak Kasia omawia proces rekrutacji i jak liczyć punkty?

To szybko klikaj w link i obejrzyj nasz film!

Zachęcamy Cię też do tego, żebyś śledził nas na Facebooku i Instargramie, gdzie znajdziesz wiele darmowych materiałów ćwiczących wszystkie części egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.

https://kursyzangielskiego.pl/wp-content/uploads/2019/04/hero_books.png

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image