Egzamin ósmoklasisty – Jak napisać wypowiedź pisemną? Wielu z naszych czytelników zgłasza, że pisanie jest to dla nich bardzo duży kłopot. Niektórzy z was nawet piszą, że zostawili puste miejsce na próbnych egzaminach. Nie rób tak! Niezależnie od tego, czy jesteś w opisanej wyżej grupie, czy po prostu chcesz ulepszyć swoje wypowiedzi pisemne, mamy dla...
Egzamin ósmoklasistyJak napisać wypowiedź pisemną na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego – sprawdzone wskazówki

Egzamin ósmoklasisty – Jak napisać wypowiedź pisemną? Wielu z naszych czytelników zgłasza, że pisanie jest to dla nich bardzo duży kłopot. Niektórzy z was nawet piszą, że zostawili puste miejsce na próbnych egzaminach. Nie rób tak! Niezależnie od tego, czy jesteś w opisanej wyżej grupie, czy po prostu chcesz ulepszyć swoje wypowiedzi pisemne, mamy dla Ciebie wskazówki, które na pewno ułatwią Ci to zadanie. Zaufaj mi – ono nie jest takie trudne, jak się wydaje i z pewnością dasz radę!
Jeżeli chodzi o ogólną strategię, jak napisać wypowiedź pisemną zrobiłyśmy już dla was taki materiał – do pobrania bezpłatnie tutaj https://zapis.greatwayschool.pl/strategie
A teraz pora na konkrety.Po pierwsze – czasem jest tak, że uczeń siada przed pracą pisemną przed pracą i… ogarnia go przerażenie. Od razu w głowie pojawia się cała wypowiedź, jakaś wielka rzecz, która jest do zrobienia. Niepotrzebnie! Spokojnie, krok po kroku rozpracuj zadanie.
Na spokojnie przeczytaj zadanie do zrobienia. Zastanów się, co trzeba zrobić, jaka jest sytuacja – zapoznaj się ze wszystkimi trzema kropeczkami i weź sobie brudnopis. Jest on dołączony do arkusza i nie podlega ocenie – wykorzystaj go! Nie pisz od razu na czysto.
Pamiętaj, że jak robisz zadanie na pisanie, przede wszystkim nie musisz używać z tych samych słów, jakie są w zadaniu! Nawet jeśli nie wiesz, jak sformułować konkretne wyrażenie z zadania po angielsku, to absolutnie nie przekreśla Twoich szans na maksymalną liczbę punktów 🙂
Zacznij od pierwszej kropeczki. Co masz tam zrobić? Najczęściej kropeczki dotyczą opisu jakiejś osoby, wydarzenia lub miejsca. W brudnopisie wypisz sobie słówka, które kojarzą Ci się z danym tematem. Jeżeli masz jakąś opisać jakąś osobę, to wypisz te określenia wyglądu, jakie pamiętasz, np. curly hair, blue eyes.
Nie tłumacz sobie z polskiego na angielski! Nie wymyślaj sobie tego, co chcesz napisać najpierw po polsku, aby potem szukać w głowie na szybko tłumaczenia na angielski. Najpierw zastanów się, jakie słówka angielskie znasz i je właśnie wykorzystaj!
Gdy masz już wpisane słówka, wstaw je w zdanie. Jeżeli masz z tym duży problem, napisz sobie brudnopisie proste pojedyncze zdania z wypisanymi słówkami. Idąc naszym przykładem: She’s got curly hair. She’s got blue eyes.
Zastanów się jak zróżnicować słówka. Masz już nopis wyglądu – dodaj do tego jakąś cechę charakteru – nice, shy. Napisz proste zdania: She is nice. She is shy.
Gdy masz już proste zdania, połącz je. Np.: She’s got curly hair and blue eyes. She is nice but shy.
Te zdania, dokładnie w takiej postaci, dadzą Ci maksymalną liczbę punktów za tę kropkę, ponieważ w tym przypadku jest i odniesienie, i rozwinięcie. Jeżeli zrobisz w ten sposób wszystkie kropeczki, to nawet najprostszymi zdaniami dasz radę zdobyć sporo punktów.
Gdy masz już ogólny szkielet – dwa. trzy zdania do każdej kropeczki – warto zastanowić się czy nie przypominasz sobie jakieś struktury gramatycznej, którą dobrze opanowałeś, a której jeszcze nie użyłeś. Może to być jakiś tryb warunkowy lub strona bierna. Zastanów się, jak można wcisnąć w Twoją wypowiedź takie zdanie – oczywiście tak, by miało sens odnośnie całości.
Sprawdź, czy użyłeś właściwego czasu gramatycznego. Przypominam – na egzaminie ósmoklasisty jest siedem czasów gramatycznych! Jeżeli jeszcze nie masz naszych tablic gramatycznych to można je u nas zakupić tu: >>KLIK<<
A jeżeli potrzebujesz spisu wszystkich zagadnień gramatycznych jakie mogą się pojawić na egzamin ósmoklasisty to tu są bezpłatne do pobrania w formie check listy: >>KLIK<<
Następnym krokiem jest przepisanie pracy na czysto. Zwróć uwagę na ewentualne błędy!
Jednym z najczęstszych błędów jest konstrukcja zdań. W języku angielskim, w przeciwieństwie do języka polskiego, kolejność wyrazów w zdaniu jest bardzo konkretnie ustalona! W języku polskim możemy powiedzieć: pies zjadł moją pracę domową i możemy powiedzieć: moją pracę domową zjadł pies. Natomiast w języku angielskim nie możemy powiedzieć: my homework ate the dog, bo to zmienia znaczenie i oznacza, że praca domowa zjadła psa. 🙂 Pamiętaj! że w języku angielskim zdania budujemy w taki sposób:
podmiot + orzeczenie + reszta zdania
No, to teraz tylko oddać arkusz, iść do domu i zacząć się relaksować, bo angielski to ostatni egzamin 🙂 Zrobiłeś, co było w Twej mocy – pozostaje czekać na wyniki. Jestem przekonana, że po wykonaniu kilku ćwiczeń i skorzystaniu z naszych wskazówek Twoja liczba punktów Cię pozytywnie zaskoczy!